Ozaveščanje o zdravem načinu življenja in preventivi proti rakavim obolenjem
Spregovoriti o svoji izkušnji z rakom je težko. A hkrati izredno pomembno za vse, ki se v tem trenutku z rakom borijo in potrebujejo spodbudno besedo, upanje, tudi pomoč in informacije. Pa tudi vse, ki si pred tematiko raka zatiskajo oči in s tem morda odklanjajo za življenje pomembne informacije.
Zato je izkušnja, ki jo je imela Tina Gorenjak z rakom in ki jo bo v letošnji kampanji kot ambasadorka znanja delila z nami, pomembna vrednost v mnogih pogledih. Tina skozi različne aktivnosti o svojem raku spregovorila odkrito ter nas ob tem popeljala od pomembnosti preventive in zdravega življenjskega sloga. Želimo si, da vas pot skozi njeno izkušnjo opolnomoči in osvesti o tem, kako pomembna je skrb za svoje telo, kako pomembno je hitro reagiranje na spremembe in kako življenjsko pomembno je čim prej poiskati pomoč zdravnika. Hitreje ko raka odkrijemo, večja je možnost, da ga pozdravimo.
NIKOLI SAMI
Soočenje z boleznijo, kot je rak, je polno nejasnosti, čustvenih vzponov in padcev, strahu. Pomembno je, da pri tem nismo sami. Poleg strokovne pomoči, ki jo prejmemo prek zdravstvene oskrbe, so nam na voljo tudi podporne organizacije bolnikov z raki. Mnoge med njimi bodo aktivno sodelovale tudi pri letošnji kampanji, zato se bo na svoji poti odkrivanja vseh plasti raka pri njih zaustavila tudi Tina.
12 NASVETOV PROTI RAKU
Rak je veliko bolj povezan z našim načinom življenja, kot si morda mislite. Med 5 – 10 % rakov naj bi bilo dedno pogojenih, ostali pa so večinoma posledica nezdravega življenjskega sloga in vpliva okolice, v kateri živimo, ter staranja. Kar okrog polovico vseh rakov bi se dalo preprečiti z zdravim načinom življenja! Zato bo Tina v letošnji kampanji govorila tudi o 12 nasvetih proti raku, ki so zbrani v Evropskemu kodeksu proti raku. Ta zelo preprosta, a dokazano učinkoviti nasveti naj postanejo del življenja nas vseh!
PREVENTIVA NA KVADRAT
»Ne zavedamo se, kakšno zlato imamo v rokah, ker nam država omogoča cepljenje proti raku in presejalne programe za raka. Možnosti torej, ki so nam na voljo, da se zaščitimo pred nastankom morebitnega raka (cepljenje) in da dovolj hitro odkrijemo morebitne predrakave in prve rakave spremembe (presejalni programi). Zora, Dora in Svit bi morali biti najboljši prijatelji vseh nas,« pravi Tina Gorenjak. In obljublja, da nas bo v kampanji popeljala skozi vse tri ter s tem izpostavila neizmerno moč in pomembnost presejalnih programov ter zgodnjega diagnosticiranja raka.
Ker preventiva nam je na voljo na kvadrat: z lastnim preventivnim ravnanjem in s preventivnimi programi, ki jih omogoča država.
V KOMUNIKACIJI Z VAMI
Tina nas bo s svojo izkušnjo in odkrivanjem vseh plasti delovanja proti raku nagovarjala skozi video vsebine, na družbenih kanalih, slišali jo bomo v podcastih, o njenih izkušnjah in ugotovitvah brali v medijih. Njeno pot spremljajte na družbenih medijih Ministrstva za zdravje ter kanalih partnerjev projekta.
O ambasadorki
Tina Gorenjak je uspešna gledališka in filmska igralka z dolgoletno kariero na slovenski estradi. Iz lastnih izkušenj spopadanja z boleznijo še kako dobro ve, kako pomembno je čim več vedeti o načinih zdravljenja in ohranjanja zdravja. Ko smo zdravi, je beseda zdravje nekaj zelo abstraktnega, a ko zbolimo, dobi zelo konkreten pomen.
Za svoje zdravje smo v prvi vrsti odgovorni sami. Zato je zelo pomembno, da smo čim bolje informirani, kaj lahko zanj storimo. Razvoj raka in mnogih avtoimunskih bolezni je dokazano močno povezan tudi z duševnim zdravjem in prekomernim pitjem alkoholnih pijač. Teme, ki so izpostavljene, so med seboj zelo povezane in pomembne za naše zdravje. Pri rakavih obolenjih je izjemno pomembno zgodnje odkrivanje, zato je pomembno vedeti, kakšne so možnosti za preventivno delovanje. Prav tako je pomembno, da nas ob diagnozi »rak« ne popade strah ali obup, saj le ta še zdaleč ne pomeni smrtne obsodbe. Obstaja mnogo načinov zdravljenja in dobro je, da smo o njih obveščeni. Nobena od teh problematik za posameznika ni nerešljiva. Taka lahko postane le, če o njej ne govorimo, je pri sebi in pri bližnjih ne želimo prepoznati, jo skrivamo ali ne želimo poiskati pomoči.