LJUBITE SVOJE MOŽGANE!
Možgani so najskrivnostnejši pa tudi najbolj zapleten del našega telesa, ki še vedno ostaja uganka. Pogosto ostanemo odprtih ust, česa vse so sposobni, a globoko nas prizadene, ko vidimo posledice, ko začnejo pešati. Pa ste se kdaj vprašali, ali jih ljubite dovolj, da za njih zavestno dobro skrbite?
Ena izmed bolezni »pešanja« možganov, torej posledica kroničnega neozdravljivega propadanja možganskih celic, je demenca. Bolezen, ki globoko poseže v življenja oseb, njihovih svojcev in skupnosti. In bolezen, o kateri se v splošni javnosti danes premalo govori.
Bolezen, ki je žal v vzponu
V Sloveniji je obolelih že več kot 40 000 ljudi, v Evropi 10 milijonov, na svetu pa že več kot 55 milijonov ljudi. Število obolelih iz leta v leto narašča, do leta 2040 pa naj bi se v Evropi in ZDA podvojilo. Demenca v današnjem času močno vpliva na življenje družbe, saj ne smemo spregledati niti svojcev oseb z demenco. Za eno osebo z demenco namreč v povprečju skrbijo trije svojci oziroma neformalni skrbniki, ki prav tako potrebujejo pomoč in podporo, tako pri skrbi za osebo z demenco kot pri zagotavljanju lastnega zdravja.
Vzrokov za nastanek demence stroka danes še ne pozna, vemo pa, da so pozitiven odnos do življenja in »možganom prijazna« prehrana aktivnosti, ki blažijo razvoj demence, pa čeprav z njimi začnemo v zrelejših letih.
Zdrav življenjski slog se začne v možganih
Zato je bistveno, da bolezen dobro poznamo. Da znamo prepoznati njene znake, ustrezno ukrepati, seveda pa jo tudi razumeti ter se naučiti ravnanja z osebo z demenco. Mi vsi lahko prispevamo k oblikovanju demenci prijaznih okolij, s svojo podporo in spodbudo pa osebam z demenco omogočimo kakovostno življenje. In mi vsi lahko z zdravim življenjskim stilom in dobro možgansko kondicijo poskrbimo za to, da čim dlje ostanemo aktivni, radovedni, družabni in odprti za nove priložnosti, ki nam jih ponuja življenje.
Da; zdrav življenjski slog se začne v možganih! Naj bo skrb za zdravo, aktivno staranje vedno na prvem mestu. Skozi celotno življenje od otroštva do starosti lahko veliko naredimo, da bomo bolj zdravi in dejavni ter v starejših letih čim dlje ostali samostojni.
Razblinimo stigmo!
V Sloveniji že vrsto let deluje Slovensko združenje za pomoč pri demenci Spominčica – Alzheimer Slovenija. Na ministrstvu za zdravje njihovo dejavnost že dolga leta podpiramo, letos pa bomo v okviru Ambasadorjev zdravja sodelovanje okrepili in s Spominčico osveščali, kako prepoznati demenco, doseči zgodnjo diagnozo ter ustrezno ravnati z osebo z demenco ter s tem poskrbeti, da počasneje napreduje.
Naš cilj je bolezen približati splošni javnosti, vzpostaviti razumevanje do bolnikov z demenco, osvestiti o ustreznem ravnanju z njimi ter razbliniti stigmatiziranje oseb z demenco, ki še vedno prežema našo družbo.
Zato bomo v letošnji kampanji izpostavljali natančno to: pomen druženja, zabave, miselne aktivnosti in podpore bolnikom, aktivnosti pa namenili mladim, svojcem obolelih ter vsem, ki se spopadajo z demenco. O demenci pa ne bomo samo govorili, demenco bomo tudi doživeli na prav poseben način. In verjemite, skozi sproščeno, zabavno, tudi smeha polno doživetje vas bomo spodbudili, da ljubite svoje možgane in zanje redno skrbite.
Podrobnosti vam zaupamo kmalu, spremljajte nas.